Početna strana > Hronika > Politika: Belgijska pomfrit revolucija
Hronika

Politika: Belgijska pomfrit revolucija

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 20. februar 2011.

Brisel – Pre tri dana Belgija je oborila svetski rekord u broju dana bez vlade. Prethodni rekorderi bili su Iračani koji su prošle godine dobili vladu posle 249 dana pregovora.

Koliko će još potrajati politički pregovori u Belgiji i da li će vlada uopšte biti formirana, ne zna niko, pa ni belgijski kralj Albert Drugi koji već osam meseci imenuje različite pregovarače, ali oni ne uspevaju da se dogovore.

Ali svetski rekord je svetski rekord, pa makar bio i negativan. Belgijanci nisu imali problem da to prihvate, pa su u skladu sa svojim osobenim smislom za humor na svoj račun proslavili ovo dostignuće. Od četvrtka kada je postignut rekord slavi se na uličnim manifestacijama u mnogim od univerzitetskih gradova Belgije.

U severnoj regiji – Flandriji, čiji su stanovnici težnju ka otcepljenju od zajedničke države potvrdili u junu prošle godine glasovima (oko 30 odsto) koje su dali separatističkom lideru Bartu de Veveru, studenti su ipak protestovali zbog neslavnog rekorda.

Nisu to bile demonstracije u klasičnom smislu, već svojevrstan karneval. Tako je bilo u srednjevekovnom gradu Gentu na „festivalu ljudi”. Otvoreni su ulični štandovi na kojima su studenti besplatno delili pomfrit, omiljeno nacionalno jelo. Uz vruć krompir i muziku oni su ironično poručili da su zapravo ponosni na svoju nepostojeću vladu koja im je omogućila da u nečemu budu prvi u svetu. Događaj, koji je najavljen kao „pomfrit revolucija” organizovan je pomoću društvenih mreža „Fejsbuk” i „Tviter”.

Iz Genta se nedavno oglasila i Marlen Temerman, članica belgijskog Senata koja je pozvala supruge političara da se uzdrže od seksa sa muževima sve dok ovi ne budu formirali vladu. Poznati glumac Benoa Pulvorde pozvao je iz istog razloga sunarodnike da prestanu sa brijanjem.

Budući da je Brisel grad u kojem je umetnost stripa veoma popularna i ima dugu tradiciju, ne iznenađuje što se pojavio značajan broj specijalnih izdanja na temu političke krize i neizvesne sudbine Belgije, moglo bi se reći – u Koraksovom duhu. Zajedničko za sve autore je da su kralja predstavili kao jedinog koji je zabrinut za zemlju i trudi se da je očuva celovitom. Svi ostali junaci stripa su manje više neodgovorno društvo, svako sa svojim osobenim i prenaglašenim slabostima.

U Briselu je organizovan šaljivi ulični kviz nazvan Belgotron. Prolaznici odgovaraju na pitanja koja se tiču poznavanja vlastite zemlje, a prva nagrada je – mesto premijera Belgije.

Studenti u Luvenu, gde je smešten najstariji istoimeni katolički univerzitet u Flandriji, najavili su izvođenje striptiza u znak obeležavanja neslavnog rekorda. I njihova manifestacije prošla je veselo, ali je sa skupa upućena poruka da uprkos dobrom raspoloženju, zapravo nije vreme za šalu.

Ipak za razliku od sličnih kriza širom sveta, ova belgijska ne izaziva tenzije, proteste i nasilje. Mnogi Belgijanci otvoreno priznaju da se njihov život poslednjih osam meseci uopšte ne razlikuje od vremena kada je zemljom upravljala vlada. „Ovo je zapravo vrhunac demokratije. Sve političke akcije dogovaramo na `Fejsbuku`, zar to nije čarobno?”, kaže Bernar Mas, dok se veselo probija kroz gužvu kako bi uzeo besplatan pomfrit.

(Politika)